JanKa. Wydawnictwo i...
WYDAWNICTWO REDAKTORNIA PORADNIA DTP SPRZEDAŻ KONTAKT
 
 
 
KSIĄŻKI
AUTORZY
WYWIADY
RECENZJE
GALERIA
LINKI
Janina Koźbiel Janka to Janina Rogalska-Koźbiel - absolwentka filologii polskiej (UW) i dziennikarstwa (też UW); zaczynała w „Dzienniku Ludowym”, potem przez lata związana z „Tygodnikiem Kulturalnym” jako dziennikarka i szefowa działu kultury, redaktorka wielu książek dla różnych wydawnictw, autorka wielu tekstów, reportaży i wywiadów z twórcami (ale nie tylko), zwłaszcza pisarzami. Niektóre z nich znalazły się w tomach „Słowa i światy” oraz „Słowo i sens”. Nauczycielka literatury w renomowanych liceach warszawskich (m.in. w 2 SLO im. Pawła Jasienicy).
Jan Koźbiel Jan Ka to Jan Koźbiel (1955), z wykształcenia historyk sztuki (UW), od 1990 roku w redakcji „Obiegu”, wcześniej etatowy recenzent „Świata książki” (1988-89), jeszcze wcześniej kustosz Muzeum Karykatury (1980-88). Od trzydziestu lat przy książkach - jako redaktor lektor, redaktor łowca talentów, redaktor akuszer, redaktor kierownik redakcji w dużym wydawnictwie, ale zawsze i przede wszystkim redaktor redaktor. Przeczytał przez te lata grube tysiące maszynopisów, zredagował tysiące stron - różnych, od powieści popularnych, przez pamiętniki, eseistykę i reportaż, po rozprawy o sztuce i wyrafinowaną prozę z najwyższej półki. Miał też szczęście trafić na kilka wspaniałych talentów i pracować z nimi.
Tak było z naszym nabywaniem doświadczenia.
Teraz deklaracja ideowa: od zawsze uważamy, że najważniejszy jest autor. I jego dzieło. Bardzo byśmy chcieli, żeby poczuli się w tym wydawnictwie u siebie.
Tego JanKa ma zamiar się trzymać.
Wydawać zaś chce literaturę polską, przede wszystkim piękną i faktu - powieść, opowiadanie i reportaż są i będą ulubieńcami, faworytami i pupilkami - ale nie zatrzaskuje drzwi przed eseistyką (jednak tylko humanistyczną) i książką niestandardową, poza gatunkami. W dającej się ogarnąć przyszłości nie przewiduje natomiast wydawania poezji, dramatu, książek dla dzieci ani książek tłumaczonych.

JanKa

PRZYŚLIJ TEKST
NOWOŚCI