JanKa. Wydawnictwo i...
WYDAWNICTWO REDAKTORNIA PORADNIA DTP SPRZEDAŻ KONTAKT
 
 
 
KSIĄŻKI
AUTORZY
WYWIADY
RECENZJE
GALERIA
LINKI
Ewa Bartkowska
Ewa BARTKOWSKA
fot. Ewa Szczepanik

Urodziła się w Karpnikach k. Jeleniej Góry. Mieszkała w Jeleniej Górze, Frankfurcie nad Menem, Offenbachu, Rodgau, Szczytnie i Olsztynie. Od 2000 roku jest mieszkanką Wrocławia.
Ma czterdzieści cztery lata; była żona, wciąż aktualna matka, córka, przyjaciółka; mówi o sobie, że jest trochę egoistką, trochę ekscentryczką.
Uwielbia książki, podróże, rozległe otwarte przestrzenie i ostre zakręty losu. Nie przywiązuje się do stanowisk ani życiowych ról. Podkreśla, że spełniła swoje największe marzenie od dzieciństwa - napisała własną książkę.

wywiady | JA, JUDASZKA



Joanna Bartoń
Joanna BARTOŃ
fot. Marek Tutak

Rocznik 1984. Dzieciństwo spędziła w Lubinie, a niemal całe dorosłe życie we Wrocławiu; tu studiowała filologię romańską (rzuciła) i psychologię (ukończyła). Zdążyła przetestować kilka ról zawodowych, ale od zawsze chciała pisać. Nakładem wydawnictwa JanKa ukazały się jej trzy powieści: „Do niewidzenia, do niejutra” (2015), „Drzazgi” (2018) i „Niskorosła” (2021).

wywiady | DO NIEWIDZENIA, DO NIEJUTRA, DRZAZGI, NISKOROSŁA, KATAR DUSZY



Tomasz Białkowski
Tomasz BIAŁKOWSKI
fot. Małgorzata Lebda

Ur. 1969 - prozaik. Debiutował w 2001 r. opowiadaniem „Chłód” w piśmie „Portret”. Rok później opublikował zbiór opowiadań „Leze”. W 2003 sztukę „Drzewo” („FA-art.” 2003, nr 1-2). W następnych latach ukazywały się kolejno: minipowieść „Dłużyzny” (2005), „Pogrzeby” (2006), „Mistrzostwo Świata” (2008) oraz „Zmarzlina”. Za tę ostatnią powieść otrzymał Literacką Nagrodę Warmii i Mazur „Wawrzyn”, przyznawaną przez czytelników. Jego prozę publikowały m.in. „Czas Kultury”, „Dekada Literacka”, „Opcje”, „Pogranicza”, „Twórczość”.

wywiady | TEORIA RUCHÓW VORBLA



Szymon Bogacz
Szymon BOGACZ
fot. Jarosław Jagodziński

Studiował na Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie, był muzykiem orkiestrowym, grał na trąbce w znanych orkiestrach. Po rezygnacji z muzyki został architektem wnętrz, pracował w Irlandii na budowie, w Burger Kingu, w fabryce IBM. Ma w dorobku kilkanaście sztuk (m.in. „W imię Ojca i Syna”, „Allegro moderato”, „Być jak Frank Sinatra”); pisze skecze dla Kabaretu na Koniec świata w Warszawie; wydał „Koło kwintowe” (WAB, 2009), próbuje swoich sił w pisaniu scenariuszy filmowych; jest studentem scenariopisarstwa na PWSFTViT w Łodzi.

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Artur Boratczuk
Artur Boratczuk
fot. Wojtek Dobrucki

Urodził się w 1972 roku. Mieszka na wsi w województwie zachodniopomorskim. Prowadzi małą firmę produkcyjną. W przeszłości pracował jako dziennikarz w prasie regionalnej i poszukiwał skarbów. Pisywał też opowiadania, z których kilka zdobyło nagrody i wyróżnienia na konkursach literackich. Wydał w postaci e-booka powieść „Wedle reguły kreacji”.

wywiad | WSKRZESINA



Marcin Cielecki
Marcin CIELECKI
fot. Łukasz Jakubowski

Urodzony w 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów „Miasto wewnętrzne” (2015) oraz książek poetyckich „Ostatnie Królestwo” (2010), „Czas przycinania winnic” (2002). Nominowany do Wawrzynu Literackiej Nagrody Warmii i Mazur 2015. Uczestnik warsztatów pisarskich w Arktyce zorganizowanych przez Fundację Identitas oraz laureat Nagrody Specjalnej Fundacji Identitas (2020). Mieszka w Olsztynie.

ARCHIPELAG LEWIATANA



Anna Dominiczak
Anna DOMINICZAK
fot. archiwum rodzinne

Ur. 2.11.1983 w Szczecinie. Absolwentka socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego i Krakowskiej Szkoły Psychoterapii Psychoanalitycznej. Pracuje w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Szczecinie jako terapeuta. Prowadzi również prywatną praktykę terapeutyczną. Występuje w Teatrze Ognia Inko Gni To. W 2010 roku jej opowiadanie „Zwierzę” zajęło II miejsce w ogólnopolskim konkursie fantastyczno-kryminalnym Horyzonty Wyobraźni. W 2011 roku opowiadanie „Korale” zdobyło III nagrodę w konkursie „Nowej Fantastyki”.

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Grzegorz Filip
Grzegorz FILIP
fot. Kazimierz Filip

jest prozaikiem, publicystą, redaktorem miesięcznika „Forum Akademickie”, współtwórcą serwisu o muzyce współczesnej Nowa Muzyka, autorem tekstów zamieszczanych m.in. w „Glissandzie” i „Ruchu Muzycznym”. Prozę publikuje w „Akcencie”, „Arcanach”, „Frazie”, „Kresach”, „Odrze”, „Pograniczach”, „Toposie”. Prowadzi blog literacki. „Studnia” jest jego drugą książką. Debiutował tomem opowiadań „Teoria strun”, który ukazał się jako e-book. Mieszka w Lublinie.

wywiad | STUDNIA, ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Hubert Fryc
Hubert FRYC
fot. Agnieszka Fiejka

Rocznik 1990. Debiutował w 2014 roku opowiadaniem w „Nowej Fantastyce”. W 2018 ukazała się jego powieść obyczajowa pod tytułem Szeptać. Nagrywa podcast Ludzie przez przypadki. Studiował filozofię, pracuje i mieszka w Krakowie, ale często wraca do rodzinnej Półwsi.

wywiad | SZTUKA NOSZENIA MASEK



Grzegorz Gortat
Grzegorz GORTAT
fot. Wojciech Mandał

urodzony w 1957 roku w Łodzi. Anglista, tłumacz, pisarz. Autor utworów różnorodnych tematycznie i gatunkowo (fantasy, kryminał, powieści obyczajowe, powieści dla dzieci i młodzieży). Laureat nagród literackich (trzykrotnie wyróżniony w konkursie IBBY Książka Roku: w 2006 za powieść „Do pierwszej krwi”, w 2009 za powieść „Szczury i wilki”, w 2013 za powieść „Ewelina i Czarny Ptak”; w 2008 roku otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za utwór „Do pierwszej krwi”). Dla młodszych czytelników napisał ostatnio „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo”; dochód ze sprzedaży książki w całości przekazywany jest poszkodowanym przez wojnę Syryjczykom.

wywiad | MUR



Przemek Gulda
Przemek GULDA
fot. archiwum rodzinne

Urodził się i mieszka w Gdańsku, pracuje w gazecie, uczy studentów, w oficynie Lampa i Iskra Boża wydał powieść „Siedemnaście sekund” i zbiór opowiadań „Chłopcy i dziewczęta w Polsce”.

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Marta Horbal
Marta HORBAL
fot. archiwum rodzinne

Rocznik 1988. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Gdyni razem z rodziną - mężem, córką i zwierzętami. Inspiracji do pisania szuka w codzienności oraz literaturze. Szczególnie ceni tę twórczość, w której wrażliwość estetyczna, dbałość o detal i głębia psychologiczna tworzą dzieło równie ważne pod względem formy, jak i treści. Z przyjemnością czyta Julię Fiedorczuk, Trumana Capote, Ursulę Le Guin, Davida Fostera Wallace'a, Edwarda St Aubyna, Margaret Atwood i Alice Munro. Powieścią „Stół” debiutuje.

wywiad | STÓŁ



Olesia Ivchenko
Olesia IVCHENKO
fot. Marta Padlikowska

Olesia Ivchenko urodziła się w 1990 roku w Kijowie. Mieszka w Polsce, a dokładniej w Krakowie, od drugiego roku życia. Formalnie Polka, sercem i Polka, i Ukrainka. Z wykształcenia i zawodu psycholożka i psychoterapeutka. Miłośniczka pływania, gromadzenia książek i oglądania rzeczy z wielu punktów widzenia. „Wylot” jest jej debiutem.

wywiad | WYLOT



Piotr Kalwas
Piotr Ibrahim KALWAS
fot. Anna Koźbiel

Urodził się w 1963 r. w Warszawie. Tu się wychowywał, kształcił, żył. Zanim został pisarzem, śpiewał w zespole punkowym, pracował jako robotnik w Skandynawii, był właścicielem sklepu z winami, pisał scenariusze filmowe. W 2000 roku przyjął islam i ruszył w świat na spotkanie z Innym. Napisał o tym cztery książki: „Salam” (2003), „Czas” (2005), „Drzwi” (2006), „Rasa mystica” (2008). Cztery lata temu osiadł w Aleksandrii. Tam napisał „Dom” (2010), „Tarikę” (2012) i „Międzyrzecz”.

wywiady | DOM, TARIKA, MIĘDZYRZECZ



Łukasz Kamiński
Łukasz KAMIŃSKI
fot. Karolina Kukowska

Rocznik 91. Autor czterech książek poetyckich: „1” (Nisza 2019), „2” (Nisza 2021), „3” (Kwadratura 2022), „4” (Fundacja Duży Format 2023).
Mieszka(ł) w Zakopanem.

wywiady | 5



Magdalena Knedler
Magdalena KNEDLER
fot. Wojciech Skibicki

Recenzentka i redaktorka współpracująca z portalami Miasto Kultury, Czytajmy Polskich Autorów i Oblicza Kultury. W 2015 wydała powieść „Pan Darcy nie żyje”. Jej opowiadania ukazały się m.in. w zbiorach „Kryminalny Olsztyn. Koszary”, „Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku”; „Literacka podróż po Gdańsku” i w trzecim tomie serii „Żorskie opowieści”. Członkini Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Za powieść „Pan Darcy nie żyje” otrzymała nominację w kategorii „debiut” do nagrody Emocje 2016, przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za najciekawsze kulturalne wydarzenie roku. Z zawodu logopeda medialny i nauczyciel wymowy scenicznej. Prowadzi zajęcia i warsztaty dla aktorów, lektorów, dziennikarzy i młodzieży teatralnej - przez tych ostatnich często zwana „lingwistyczną sadystką” lub „generałem”. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

wywiady | WINDA



Grzegorz Kopiec
Grzegorz KOPIEC
fot. Arletta Szymanek-Kopiec

Szczęśliwy mąż Arletty i dumny ojciec Kordiana i Cypriana. Urodzony w 1982 roku, wychowany i nadal mieszkający w Lublińcu na Śląsku. Absolwent Politechniki Częstochowskiej - Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Pracuje w zawodzie, zajmując się szeroko pojętą informatyką. Miłośnik prozy Edgara Allana Poe, Stephena Kinga i Jacka Ketchuma. W wolnym czasie (poza literaturą) wsłuchuje się w brzmienia dobrego polskiego hip-hopu. Pisze od siedmiu lat. Autor wydanego w 2015 roku zbioru „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane”. Współautor antologii: „Nieznana lubliniecka legenda”, „Piątek, trzynastego”, „Krwawnik 2”, „W ciszy płomieni”, „Dreszcze” oraz „Słowiańskie koszmary”. Swoje opowiadania publikował także w prasie oraz na portalach i w czasopismach internetowych. Uhonorowany Nagrodą Burmistrza Miasta Lublińca w dziedzinie kultury.

wywiady | CZAS POKUTY



Aleksandra Julia Kotela
Aleksandra Julia KOTELA
fot. Linda Rizvanovic

Tak jak bohaterka jej debiutanckiej powieści, pochodzi ze Słupska i mieszka w Heidelbergu. Studiowała dziennikarstwo, ale wymagana słowna powściągliwość nie pozwoliła jej osiągnąć sukcesów w tej dziedzinie. Jonathan Carroll napisał w jednym ze swoich utworów, że nie powinno się ufać ludziom, używającym dwóch imion. Według niej dwa imiona dają większą przestrzeń, poszerzają perspektywę postrzegania siebie, ale to fakt - sobie nie ufa. W pisaniu szuka prawdy, nie jest jednak naiwna, więc przeczuwa, że czeka ją klęska. Nie dzieli charakterów na czarne i białe, a miłość jako temat uznaje za najtrudniejszy z możliwych. Bywa przewrotna.

wywiady | RĘCE OJCA



Michał Kotliński
Michał KOTLIŃSKI
fot. archiwum autora

Urodził się w 1985 roku. Mieszka w Olsztynie. Ukończył studia licencjackie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zadebiutował w 2008 roku książką „Miłość zwija się w bibułkę”, za którą otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na powieść dla młodzieży wydawnictwa TELBIT.

wywiady | ŚWIĘTY OD ĆPUNÓW



Marcin Kowalczyk
Marcin KOWALCZYK
fot. archiwum rodzinne

Nauczyciel akademicki, autor książki „Tyrmand karnawałowy” oraz kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Od niedawna pisze też opowiadania.

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Daniel Koziarski
Daniel KOZIARSKI
fot. archiwum rodzinne

Rocznik 1979, prawnik, pisarz, bloger, recenzent, pasjonat popkultury. Autor trylogii o gdyńskim socjopacie („Kłopoty to moja specjalność, czyli kroniki socjopaty”, „Socjopata w Londynie”, „Przypadki Tomasza Płachty. Życie i śmierć socjopaty”), innych powieści („Klub samobójców”, „Mój prywatny Sąd Ostateczny”) oraz opowiadań publikowanych także w antologiach (m.in. „Dziewięć żyć kota Alberta”, „Suka”).

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Janina Koźbiel
Janina KOŹBIEL
fot. archiwum rodzinne

Urodzona w Knyszynie; dziennikarka, redaktorka, nauczycielka, absolwentka filologii polskiej i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim; pracowała etatowo w „Tygodniku Kulturalnym”. Publikowała reportaże i wywiady w „Literaturze”, „Polityce”, „Scenie”, „Kobiecie i Życiu”, „Więzi”; wyróżniona Nagrodą im. Tadeusza Nocznickiego. Po rozwiązaniu „Tygodnika Kulturalnego” podjęła pracę jako polonistka w liceach społecznych (m.in. w 2 SLO im. Pawła Jasienicy w Warszawie). Wraz z mężem, Janem Koźbielem, współtworzy wydawnictwo JanKa. Autorka zbiorów rozmów Słowa i światy (2012) oraz Słowo i sens (2016).

wywiad | SŁOWA I ŚWIATY, SŁOWO I SENS, SŁOWO I PŁEĆ



Magdalena Lewańska
Magdalena LEWAŃSKA
fot. Sławomir Jarczyński

Urodziła się w Warcie. Studiowała pedagogikę we Wrocławiu i biologię w Hanowerze. Od 1972 roku mieszka w Niemczech. Pisze opowiadania, nowele, powieści. Debiutowała w 1999 roku powieścią kryminalną „Wszystkie moje kaczuszki”; w 2008 ukazała się jej powieść dla młodzieży „Tajemnica drewnianej sowy”.

wywiady | DETEKTYW I PANNY



Piotr Lipiński
Piotr LIPIŃSKI
fot. Sławomir Kamiński

Reporter historyczny. Przez niemal dwadzieścia lat był związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor książek „Humer i inni” - o pierwszym w III Rzeczpospolitej procesie zbrodniarza stalinowskiego, „Bolesław Niejasny” - o Bierucie, komunistycznym prezydencie Polski, „Ofiary Niejasnego” - o prześladowanych w latach stalinizmu, „Towarzysze Niejasnego” - o sprawujących władzę komunistach, „Raport Rzepeckiego” - o twórcy powojennego podziemia antykomunistycznego, pułkowniku Janie Rzepeckim. Laureat wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz nominacji miesięcznika „Press” w kategoriach reportaż i wywiad. W 2009 r. na łódzkim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” otrzymał nagrodę prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zrealizowany dla TVP 1 dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem?”, który posłużył za punkt wyjścia dla książki „Geniusz i świnie”.

wywiad | GENIUSZ I ŚWINIE



Marta Magaczewska
Marta MAGACZEWSKA
fot. Anna Koźbiel

Ur. w 1984 r. w Gliwicach; tam też do dziś mieszka i pracuje. W latach 2003 - 2008 studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu. „Zaćmienie” jest jej debiutem literackim.

wywiady | ZAĆMIENIE, BAHAMA YELLOW



Marta Marchow
Marta MARCHOW
fot. Monika Redzisz

Od wielu lat jest związana z poznańskim środowiskiem teatrów eksperymentalnych, we współpracy z nimi zrealizowała kilkanaście przedstawień i odwiedziła kilka kontynentów. Z wykształcenia jest psychologiem, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii. Opowiadanie „Primadonna” to jej debiut literacki.

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Grażyna Martenka-Obrąpalska
Grażyna MARTENKA-OBRĄPALSKA
fot. archiwum rodzinne

Urodziła się w Szczecinie, przeważającą większość życie spędziła, podróżując po świecie. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wydała dwa tomy wierszy, jedną powieść, sporo drobiazgów literackich. Obecnie mieszka w USA, w Północnej Karolinie.

wywiad | PRZYSTANEK KOSTARYKA



Joanna Maurer
Joanna MAURER
fot. Jana Kubíčková

Rocznik 1988. Urodziła się w Nowym Sączu, wychowała w Zarzeczu koło Łącka. Z wykształcenia etnolożka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Autorka artykułów z zakresu badań nad migracjami oraz książki: „Sousedé. Migrace Poláků do Česka a Čechů do Polska po roce 2004”. Literacko debiutowała opowiadaniem „Tak zwana podróż” na łamach kwartalnika „FA-art.”. Mieszka w morawskim Brnie, związana z Sądecczyzną.

wywiad |ŻYWA CISZA



Magdalena Mosiężna
Magdalena MOSIĘŻNA
fot. Łukasz Grata

Urodzona w 1991 roku w Lubaczowie, obecnie coraz bardziej związana z Rzeszowem. W życiu zawodowym zajmuje się kadrami. Miłośniczka książek, kotów i czarnej kawy. Jako czytelniczka najchętniej sięga po sagi rodzinne. Rozsmakowała się w nich tak bardzo, że postanowiła stworzyć własną, składającą się z tomów „Maryla i Debora” (2020) i „Cień Debory” (2021). „Rozstania Maryli” to finałowa część jej warszawskiej sagi.

wywiady | MARYLA I DEBORA, CIEŃ DEBORY, ROZSTANIA MARYLI



Zofia Mossakowska
Zofia MOSSAKOWSKA
fot. Jacek Mossakowski

Z wykształcenia romanistka; pisarka, tłumaczka. Autorka m.in. powieści „Tęsknoty wasze bez granic”, „Że cię nie opuszczę aż do śmierci”, „Portrety na porcelanie”, „Ich dwoje i Julia”, „Kobiety z Ptasich Wysp”, „Żegnaj kochanku” oraz opowiadań w trzech zbiorach. Mieszka w Mönchengladbach.

wywiad | AKROBACI



Monika Mostowik
Monika MOSTOWIK
fot. Iza Zych

Monika Mostowik, socjolożka, autorka scenariuszy i zbiorów opowiadań: „Taka ładna” (2004), „Akrobatki”(2006), „Histeryjki o May”, (2008), powieści „Wyrzuty” (2007) oraz dwóch tomów poetyckich: „Weź mnie w garść” (2005), „Jeszcze mnie nie ma wcale” (1995). Felietonistka „Zadry”. W 2016 roku na podstawie jej scenariusza powstał film „Urodziny”, a rok wcześniej „Zguba” (reż. W. Zieliński, prod. niezależna). Kolekcjonerka i fotografka lalek BJD (ball jointed dolls). Współorganizatorka trzech wystaw lalek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Mieszka i pracuje w Krakowie, w wolnych chwilach tańczy flamenco.

wywiad | PATRZĘ



Filip Onichimowski
Filip ONICHIMOWSKI
fot. Anna Koźbiel

Ur. w 1978 r. w Ostrołęce. Od pierwszego roku życia mieszka w Olsztynie. Absolwent politologii, miłośnik historii i kultury, założyciel Okazjonalnego Teatru Destrukcji, członek Bractwa Rycerskiego Zamku Olsztyn, jeden z założycieli i redaktorów pisma „Undergrunt”. Stypendysta Miasta Olsztyn w dziedzinie literatury. Wydał zbiór opowiadań „Zalani” (2005).

wywiady | CZŁOWIEK Z PALERMO



Jacek Ostrowski
Jacek OSTROWSKI
fot. Jadwiga Ostrowska

Urodzony w 1957 roku, płocczanin o macedońskich i litewskich korzeniach. Absolwent najstarszej szkoły w Polsce, studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; z zawodu programista maszyn cyfrowych. Prócz pisania książek - do tej pory: „IPN” (2006), „Polskie pieskie życie” (2007), „Paradoks” (2008), „Szlaki życia” (2009), „Przekleństwo” (2010) - pasjonuje się malarstwem, fotografią oraz podróżowaniem.

wywiady | UT



Wojciech Pieniazek
Wojciech PIENIĄŻEK
fot. archiwum autora

Urodził się dość dawno, bo w 1962 roku, czyli jest raczej późnym debiutantem. Kiedyś, kilka lat temu, napisał scenariusz, ale filmu z tego nie było, choć scenariusz dostał nagrodę, nawet główną. Można zatem przyjąć, że przez pierwsze pięćdziesiąt lat życia przede wszystkim czytał i dopiero niedawno poczuł się czytaniem na tyle znużony, by przejść na drugą stronę i dołączyć do tych, co czytania przysparzają. Wcześniej był czytającym etnografem oraz, równolegle, czytającym tak zwanym nauczycielem akademickim, potem czytającym producentem reklamówek telewizyjnych (krótko, bo pracodawca zbankrutował), wreszcie czytającym freelancerem, zajmującym się czymś, co z braku lepszego słowa zwane jest społecznymi badaniami użytkowymi. Wątpiącym często w użyteczność tychże.

wywiad | TO, CO ZOSTAJE



Sylwia Skorstad
Sylwia SKORSTAD
fot. Jørn Skorstad

Ma 34 lata, od czterech mieszka w Trondheim, a urodziła się w Milanówku. Studiowała nauki społeczne na UW. Publikowała m. in. w „Przekroju”, „Wprost”, „Auto-Tygodniu”, „Młodej Parze”, „Edenie”, piśmie „Farmacja i ja”, na kobiecym portalu motoryzacyjnym „Motocaina”. Stale współpracuje z miesięcznikami „Boutique”, „Żyjmy dłużej” oraz „Mój pies”. Debiutowała opowiadaniem „Lensmann i kot, który płakał” w „Nowej Fantastyce”.

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Dorota Stachura
Dorota STACHURA
fot. Michał Stachura

Ur. w 1990 roku w Warszawie. Studentka III roku w Katedrze Europeistyki Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Laureatka licznych konkursów poetyckich, w tym VII, IX, X i XI Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży. Jej wiersze ukazały się w zbiorach „Przyjacielu, gdzie jesteś?” (1999r.), „Kocham, lubię, szanuję” (2001 r.), „Kobiety w nauce, sztuce i kulturze” (2002 r.), „Wspomnienia rodzinne” (2003 r.).

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Urszula Stokłosa
Urszula STOKŁOSA
fot. archiwum

Urszula Stokłosa urodziła się w 1990 roku w Żywcu. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Po siedmiu latach życia na emigracji (z miłości) wróciła do Polski, czego nie żałuje. Mieszka z mężem i psem w małej wsi w Małopolsce. Cieszy się spokojem. Na razie niczego więcej nie potrzebuje do szczęścia. Debiutowała „Cichoborkiem” (2019).

wywiad | CICHOBOREK, NIEBOŻĘTA



Wojciech Szlęzak
Wojciech SZLĘZAK
fot. Danuta Chodakowska

Urodzony w 1990; absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wychowany na małopolskiej prowincji. „Cień jabłoni” to jego powieściowy debiut, adresowany do dorosłego czytelnika. Wcześniej publikował prozę młodzieżową. Ponadto na łamach kwartalnika literackiego „Wyspa” ukazało się jego opowiadanie „Schizofrenia”. Inspiracje czerpie z otaczającego świata, z banalnych zdarzeń codzienności oraz prac wybitnych humanistów, zwłaszcza ojców współczesnej psychoanalizy. Interesuje się wszystkim, co opowiada o niejednoznaczności świata - filozofią, psychologią, rynkami finansowymi, a także pszczelarstwem.

wywiady | CIEŃ JABŁONI



Danuta Szulczyńska-Miłosz
Danuta SZULCZYŃSKA-MIŁOSZ
fot. Maciej Szulczyński

Pochodzi z Trzcińska-Zdroju, od wielu lat związana jest z Gorzowem Wielkopolskim. W swoim dorobku ma publikacje w „Pograniczach” i „Dyskursie”. W 2021 roku ukazała się jej debiutancka powieść Podszepty, która została nominowana do Wawrzynów Lubuskich; w 2023 w cyklu Biblioteka Pegaza Lubuskiego wydano zbiór jej opowiadań pt. Pomiędzy. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, polonistka, redaktorka i recenzentka, z zamiłowania witrażystka. Współpracuje z „Pegazem Lubuskim”.

wywiad | ERATOSFERA



Katarzyna Targosz
Katarzyna TARGOSZ
fot. Katarzyna Targosz

Urodzona w 1982 roku w Tarnowskich Górach. Z pochodzenia Ślązaczka, z wyboru serca krakowianka, z przypadku mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej. Matka małego górala, a więc i po części góralka. Absolwentka hotelarstwa w SHMS w Caux-sur-Mountreux oraz geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zamiłowania pisarka i fotograf. Los rzucał ją po świecie od przemysłowego Górnego Śląska po alpejskie wioski Szwajcarii. Ale to właśnie Wiedeń i Kraków stały się ukochanymi miejscami, a czas w nich spędzony inspiracją dla pierwszych powieści.
Uwielbia podróże, niebanalną architekturę, piękne fotografie i... wiedeńską spalarnię śmieci. Szaleńczo zakochana we własnym mężu.

wywiady | JESIEŃ W BRUKSELI, WIOSNA PO WIEDEŃSKU



Andrzej Turczyński
Andrzej TURCZYŃSKI
fot. Henryk Maćkowiak

Urodzony w 1938 r. w Lublinie - poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Laureat licznych nagród m.in. Fundacji Kultury za „Rzeki popiołu” (1994), im. Księcia Konstantego Ostrogskiego (1997), im. Świętego Brata Alberta (1999), Nagrody Specjalnej Ministra Kultury (2005, 2010). Jego powieść „Znużenie” została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE (2001) oraz do Paszportu Polityki , a „Koncert muzyki dawnej” (2012) znalazł się w finale Nagrody Literackiej GDYNIA. Wydał ponad 50 książek, m.in. „Źdźbło morza” (1971), „Wypłuczysko” (1977), „Fiasko” (1986), „Chłopiec na czerwonym koniu” (1991), „Rzeki popiołu” (1995), „Mistrz Niewidzialnej Strony” (1996, 2011), „Tryptyk ruski” (1998), „Znużenie” (2000), „Mgnienia” (2000), „Święto ikony” (2002), „Latopis. Powieść doroczna” (2007), „Ten szalony pan Puszkin. Słowo o udręce” (2008), „Uzurpacje. Eseje paraboliczne” (2009), „Zgorszenie” (2011), „Mały ikonostas Bogarodzicy” (2012), „Miniatura z gazelą” (2012), „Homo pictor, homo viator” (2013). Mieszka w Koszalinie.

wywiady | CEREMONIAŁY, KUGLARNIA



Michał Pawet Urbaniak
Michał Paweł URBANIAK
fot. Piotr Stefański

Ur. w 1987 roku w Katowicach. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie śląskim. Autor szkiców krytycznoliterackich i opowiadań. Publikuje m.in. w „artPapierze”, „Literadarze” i „śląsku”. Uzależniony od czytania.

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



Jacek Wąsowicz
Jacek WĄSOWICZ
fot. Christian Schnürch

Z pochodzenia świdwinianin, od 2002 roku do ukończenia „Przystanku” mieszkał na Wyspach Brytyjskich, które opuścił dla Meizhou w południowych Chinach we wrześniu 2015.
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, z wykształcenia nauczyciel geografii. W Polsce pracował m.in. jako lektor angielskiego, przedstawiciel handlowy, specjalista ds. importu-eksportu, gastronom. Na Wyspach zdobył i wykonywał zawód grafika komputerowego. Pisał do polonijnego tygodnika „Polish Express”. Laureat nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Autor zbioru felietonów „100 kijów w mrowisko”. W Chinach uczy angielskiego oraz muzyki w gimnazjum.

wywiady | PRZYSTANEK LONDYN



Marek Weiss
Marek WEISS
fot. Łukasz Gawroński

Marek Weiss (Weiss-Grzesiński) urodzony w 1949 roku w Chorzowie - absolwent polonistyki UW i reżyserii na PWST - ma bogaty dorobek teatralny w kraju i za granicą. Wiele spośród jego ponad stu pięćdziesięciu prac zachwyciło publiczność; były ozdobą międzynarodowych festiwali, zdobywały tytuły najciekawszych wydarzeń roku. Wystawiał arcydzieła Szekspira, adaptował dramaty stricte literackie dla potrzeb scen muzycznych, ściśle współpracując z choreograf Izadorą Weiss. Dał się poznać jako przedsiębiorczy dyrektor i twórczy reżyser scen Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Bytomia, Słupska. Prowadził zajęcia dla reżyserów w akademiach teatralnych w Warszawie i Krakowie. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, wśród nich nagrodę teatralną Komitetu Kultury Niezależnej Solidarności za rok 1987 i srebrną Glorię Artis Ministra Kultury i Sztuki w roku 2005.
We wrześniu 2016 roku przeszedł na emeryturę i poświęcił się literaturze. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów oraz trzech wydanych powieści: „Boskie życie”, „Cena ciała” i „Brat bies”.

wywiady | ANTYGONA W PIEKLE



Katarzyna Zawodnik
Katarzyna ZAWODNIK
fot. Karolina Kamieńska

Urodziła się w 1991 roku. Studiowała polonistykę, mieszka w Krakowie. Jest freelancerką, zajmuje się transkrypcją nagrań, amatorsko śpiewa. Jest niewidoma, jest wierząca, ma rodzinę i przyjaciół nie do przecenienia. Twierdzi, że ma w sobie dużo ciekawości, lubi ludzi i chętnie słucha ich opowieści. Zapisz zmiany to jej debiut.

wywiady | ZAPISZ ZMIANY



Magdalena Zimniak
Magdalena ZIMNIAK
fot. Anna Koźbiel

Magdalena Zimniak urodziła się w Warszawie i nadal tu mieszka. Na tutejszym uniwersytecie studiowała anglistykę. Dziś prowadzi własną szkołę angielskiego.
Jej opowiadania ukazywały się w „Akancie” i „Magazynie Fantastycznym”. Jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne ogłoszonego przez agencję literacką Pal Twins i Związek Literatów Polskich oraz laureatką konkursu wydawnictwa Replika na opowiadanie erotyczne. Debiutowała w 2008 roku powieścią „Szlak” (wydawnictwo La Boheme).

wywiady | WILLA



Aleksandra Żurek
Aleksandra Żurek
fot. Marta Piksa

Rocznik 88, siedlczanka z urodzenia i warszawianka z wyboru. Przyszła magister filologii polskiej z tytułem licencjata filologii fińskiej. Zakochana w Nowym Jorku miłością wielką i odwzajemnioną. Opowiadanie „Seweryn” jest jej literackim debiutem.

ZEMSTA JEST KOBIETĄ



autorzy | JanKa

PRZYŚLIJ TEKST
NOWOŚCI